Lukuvuonna 2014-2015 jaetut stipendit

1. teknologiateollisuuden stipendit:

Heidi Häyrynen
Ellamaija Kasanen
Teemu Kääriä
Elisa Luukkonen
Viljami Nurminen
Mark Turunen

Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiö on myöntänyt teille 1000 euron kannustuspalkinnon erinomaisesti suoritetusta ylioppilaskirjoitusten pitkän matematiikan kokeesta

2. Jukka Mäkelä -stipendi:

Taneli Tommila

Espoon kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä on Etelä-Tapiolan lukion kasvatteja. Jukka Mäkelä on koulutukseltaan diplomi-insinööri, josta tuli vahva yhteiskunnallinen vaikuttaja. Etelä-Tapiolan lukio haluaa tällä stipendillä kannustaa kaikkia opiskelijoitaan Jukka Mäkelän hengessä aktiiviseen yhteiskunnalliseen toimintaan, huolimatta siitä mihin ammattiin he valmistuvat.

3. Opettajakunnan stipendit

Eveliina Hannikainen
Pauliina Honkanen
Lassi Koponen
Darja Korpela
Juuso Larte
Tuukka Levä
Jenni Marjomaa
Maiju Narikka
Valtteri Nurminen
Henri Peltonen
Rasmus Rantonen
Mari Reijonen
Kaisla Sarekoski
Maria Vuorinen

4. Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry:n myöntämät stipendit yhteiskuntaopin yo-kirjoituksessa menestyneille

Heidi Häyrynen
Julia Jutila
Tapio Parkkonen

5. Aktia pankin Tapiolan konttorin Etelä-Tapiolan lukion painotusstipendi aktiivisuudesta talous- ja yhteiskuntatieteellisten asioiden opiskelussa:

Oona Kaunisto
Atte Pudas
Karin Roos

6. ABB:n stipendi menestyksestä fysiikan opinnoissa

Henri Gröhn

7. Tapiolan seurakunnan stipendi

Jaetaan opiskelijoille, jotka ovat osoittaneet aktiivisuutta uskontojen opiskelussa sekä koulun yhteishengen kehittämisessä.

Maaria Malkamäki
Atte Pudas

8. Tapiolan kilta ry:n stipendi aktiiviselle nuorelle kouluyhteisössä

Nora Holtari

9. Äidinkielen ainestipendit

Äidinkielen ja kirjallisuuden stipendin saavat hyvästä menestyksestä äidinkielen ylioppilaskokeessa Tuukka Levä ja Oona Kaunisto.

Amanda Kaijansaari (lehtistipendi)
Oona Kaunisto (kirjapalkinto)
Tuukka Levä (kirjapalkinto)

10. Pro Lingua -mitali

Sara Kasanen

11. Sverigekontakt i Finland rf:n & Pohjola Nordenin kirjastipendi

Hanna Palosuo

Ruotsin ainestipendi

Mark Turunen

12. Englannin ainestipendi

Matias Kari

13. Ranskan ainestipendit

Ranskan ylioppilaskokeessa erinomaisesti menestyneet opiskelijat palkitaan Ranskan suurlähetystön tilaisuudessa.

Jussi Aalto
Tuuli Tossavainen

14. Saksan ainestipendit

Lassi Koponen
Inka Viiri

15. Espanjan ainestipendi

Katja Nummela

16. Joel Toivolan säätiön stipendi Kiinan kulttuurin ja kielen ahkerasta opiskelusta

Leevi Korhonen

17. Historian ainestipendi erinomaisesta menestyksestä historian ylioppilaskirjoituksissa

Annika Antikainen

18. Psykologian ainestipendit

Sofia Dahlskog
Jenni Marjomaa

19. Maantieteen ja biologian ainestipendit

Biologian ja maantieteen opettajien liiton kirjapalkinto erinomaisesta menestyksestä ylioppilaskirjoituksissa:

Ellamaija Kasanen
Mark Turunen

MetsäGroupin lahjoittama kuusentaimi kaikille uusille ylioppilaille

20. Kemian ainestipendi

Essi Okkonen

Kemia-lehden stipendi erinomaisesta menestyksestä kemian ylioppilaskirjoituksissa. Stipendi on Kemia -lehden vuosikerta.

Santeri Griinari
Henri Gröhn
Pauliina Honkanen
Alex Hämäläinen
Teemu Kääriä
Mia Muhonen
Paula Mäenpää
Essi Okkonen
Joona Sarkkinen
Taneli Tommila
Mark Turunen

21. Luonnontieteen stipendit

Kirjapalkinto

Alex Hämäläinen
Juho Kuisma
Paula Mäenpää

Kunniakirja

Henri Gröhn
Juuso Heikkilä
Oskari Honkasaari
Eric Hyyppä
Mari Reijonen

22. Stipendi erinomaisesta menestyksestä terveystiedon ylioppilaskokeessa.

Jenni Marjomaa
Mark Turunen

23. Haagan autokoulun stipendit

Aktiivisille liikuntatapahtumiin osallistuneille

Maaria Malkamäki
Roope Sevón

24. Kuvataiteen stipendi

Ellamaija Kasanen

25. Keke-palkinto

Ellamaija Kasanen

26. Hetan matkatoimiston stipendit

An Cong
Ann-Sofie Dahlman
Emma Lumiaro
Kuang Pengjuan
Vera Wilkko

27. Yksi Elämä -hankkeen stipendi erinomaisesta menestyksestä terveystiedon kokeessa

Lotta Parisaari

28. Kotisivujen koodaus

Juuso Heikkilä

29. Kunniakirja kaikille SPR:n verenluovuttajille