Etelä-Tapiolan lukion stipendit 2013

Valtakunnalliset stipendit ja tunnustukset:

Teknologiateollisuuden stipendi  1000 euroa/ylioppilas

Kristian Borenius, Henri Paulamäki, Petteri Oura ja Tatu Suontausta

Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut palkitsevat vuosittain kolme parasta yhteiskuntaopin kirjoittajaa. He olivat tänä vuonna kaikki Etelä-Tapiolan lukiosta:

Markus Hilli, Tatu Suontausta ja Juho-Petteri Mäki-Lohiluoma

Espoolaiset stipendit

Jukka Mäkelä-stipendi

Espoon kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä on Etelä-Tapiolan lukion kasvatteja. Jukka Mäkelä on koulutukseltaan diplomi-insinööri, josta tuli vahva yhteiskunnallinen vaikuttaja. Etelä-Tapiolan lukio haluaa tällä stipendillä kannustaa kaikkia opiskelijoitaan Jukka Mäkelän hengessä aktiiviseen yhteiskunnalliseen
toimintaan, huolimatta siitä mihin ammattiin he valmistuvat.  Jukka Mäkelä stipendi luovutetaan tänä maan parhaan kirjoitustuloksen 10 laudaturia kirjoittaneelle Tatu Suontaustalle.

Opettajakunnan stipendit :

Ville Jämsä, Julia Jäppinen, Laura Karinen, Samuli Kääriä, Maija Leppä, Anna Marttila, Aino Mikkola, Laura Rantala, Juska Simpanen, Annagreta Siren, Emmi Virolainen

Aktia pankin Tapiolan konttorin Etelä-Tapiolan lukion painotusstipendi

aktiivisuudesta talous- ja yhteiskuntatieteellisten asioiden opiskelussa:

Eemil Nuuttila, Rasmus Kivisaari, Johanna Tavia

ABB:n stipendi fysiikan opinnoista:

Tommi Silvennoinen

Siemens stipendi matematiikan ja luonnontieteiden opinnoista:

Juulia Jäppinen

MAOL:n stipendi matematiikan, fysiikan ja kemian opiskelijalle

Ville Jämsä

Seurakunnan stipendit:

Kaisa Matikainen, Antti Venäläinen

Tapiolan seurakunta haluaa muistaa stipendeillä opiskelijoita, jotka ovat osoittaneet erityistä kiinnostusta koulun yhteishengen kehittämiseen ja ympäristökysymyksiin sekä aktiivisuutta uskontojen opiskelussa.

Psykologian stipendi:

Tatu Suontausta, Anna Marttila

Psykologian ainestipendit annetaan Tatu Suontaustalle, joka kirjoitti Suomen parhaan psykologian ainereaalin keväällä 2012 ja Anna Marttilalle, jonka vastaukset olivat Suomen toiseksi parhaimmat syksyllä 2012.

Pro Lingua- mitali

Monipuolisesta ja tuloksekkaasta kielten harrastuneisuudesta

Laura Rantala

Saksan ainestipendi:

Ville Jämsä

Ruotsin ainestipendit:

Salla Maijala

Pohjola-Norden ja Sverigekontakt i Finland rf.:n kirjapalkinto ruotsinopinnoissa menestymisestä

Suomen ruotsinopettajat ry palkitsee Petteri Ouran erinomaisesta menestyksestä ruotsin kielen kirjoituskilpailussa

Englannin kielen ylioppilaskokeessa menestyneelle:

Nelli Mehtälä

Historian stipendi:

Markus Hilli

Espoon kaupunginmuseon kirjastipendi:

Julia Rantala

Sanomaosakeyhtiön stipendi

Helsingin Sanomien vuosikerta tunnustuksena erinomaisista äidinkielen taidoista:
Saara Peuhkuri

Maantieteen stipendi:

Tuomas Kallio

Biologian stipendi:

Alexandra Tissari

Haagan autokoulun stipendi, aktiivisille liikkujille:

Veera Vento ja Antti Venäläinen

Pesäpallostipendi Espoo Pesis Ry

Tatu Suontausta

Kuvataiteen stipendi :

Tuuli Rajamäki

Musiikin stipendi:

Jan-Paul Roozeman

Koulun yhteishengen ylläpitämisestä ja positiivisesta vaikutuksesta koulun ilmapiiriin:

Kaisa Matikainen, Joonas Koljonen

Tapiolan killan palkinto aktiiviselle tapiolalaiselle opiskelijalle

Mari Lahelma

Heta matkatoimiston stipendi

Tuuli Rajamäki, Tuomas Rinkineva

Keke-palkinto:

Jan- Paul Roozeman

Ranskan ainestipendi:

Laura Rantala, Kristina Svinhufvud

Kemia-lehden stipendit

Ville Jämsä, Petteri Oura, Henri Paulamäki, Kristian Borenius, Juulia Jäppinen, Johannes Fagerholm, Susan Karazar ja Saara Peuhkuri, Tatu Suontausta ja Tommi Silvennoinen

Kiinan kielen stipendi Joel Toivolan säätiön myöntämistä varoista:

Juulia Salakka

Jokaiselle valmistuneelle jaettiin Metsäliiton kuusentaimi perjantain harjoituksissa.